Cat de OK eOK?

Motto: Ocupatia favorita a romanului este datul cu parerea

Am asteptat vreo 2 saptamani invite-ul de pe eOK.ro dar nu a venit (da, m-am uitat si in spam!). In fine, aseara am vazut ca Manafu mai are niste invitatii asa ca i-am cerut lui si mi-a si dat (sper sa nu considere asta o greseala). Mi-am facut cont, l-am activat si m-am apucat sa ma joc.

Ideea e interesanta (chiar daca e trist ca e numai cu muzica romaneasca) si, la cum ii stiu eu pe romani, are potential. Insa cred ca scopul unui beta este acela de a gasi bugurile nu e a lauda creatorul astfel incat o sa ma rezum la atat: felicitari pentru initiativa.

Buguri:

Formularul de inscriere – ar trebui specificat formatul acceptat pentru username (eu prefer [.] in loc de [_]) si am constatat abia dupa aia ca nu am voie; tot aici am observat ca sunt unele date care nu se reinitializeaza daca am completat gresit un camp (de exemplu cred ca parola ar trebui sa devina null asa cum devine confirmare parola)

Acasa – (scena principala/anunturi membri) exista o incompatibilitate intre Firefox si stilul CSS pentru liniile de anunt (pentru anunturile de 2+ linii)

Colectii – in pagina unei colectii playerul apre sub lista melodiilor (ce ma fac daca am un playlist cu 1000 de melodii?)

Peste tot - sus apare Colectii jos apare Playlist

Sugestii/intrebari:

  1. Ce se intampla daca un utilizator se apuca sa uploadeze melodii straine/pentru care voi nu aveti drepturi?
  2. De ce nu pot sa-mi aleg ce informatii din profilul meu vor fi vizibile pentru restul utilizatorilor?
  3. De ce nu pot sa vad o lista alfabetica a artistilor/cantecelor/albumelor care sunt disponibile pe eOK.ro?
  4. De ce nu este disponibila o lista a membrilor de pe eOK.ro?
  5. De ce nu pot publica pe blog, in loc de articole noi, blogul pe care il am deja?

Ar fi fost interesant/profi daca ar fi existat o pagina de bug-tracking astfel incat (l)userii care chiar fac testing sa vada ce s-a raportat, ce s-a reparat etc. In acelasi timp ma mai intreb daca manelele nu sunt tot muzica romaneasca? O sa apara si dintr-alea?

Florine, iti doresc succes cu eOK.ro, sa-ti mearga si mai bine decat iti merge acum si noroc in dragoste :)

Pentru cei care nu stiu ce este eOK.ro, va lamuriti dand click pe unul din linkurile prezente in acest articol :)

5 comments.

  • Mulţumim mult de articol şi de propuneri!

    Le-am trimis programatorilor noştri să le rezolve/adauge.

    Răspunsuri:
    - fără manele
    - doar muzică românească pentru că (1) cred în viitorul ei, (2) muzica străină nu se dă deloc gratuit în streaming iar dacă se dă (3) e foooooarte scumpă.
    Muzică veche tot găsim peste tot, dar nu exista nici un site exclusiv cu artişti/muzică românească până la eOk.ro

  • Abia astept sa vad cum o sa moderati uploadurile :)

  • Şi avem oameni angajaţi care moderează upload-urile să nu fie străine, manele, sau neacoperite de contractele noastre.

  • Mulţumim încă o dată pentru articol! Ştii că ai apărut pe videoblogul de azi pe http://www.eOk.ro?

  • Da, am vazut… ma simt vedeta :D (eu si restul de 100 de bloggeri).

    Sper ca v-a fost de ajutor, ca doar de asta l-am scris…

Comments are closed